×

Віртуальні тури

Віртуальні тури

Loading...


Оточуючі звуки
Аудіо інформація про тур

Великі Сорочинці: Музей Гоголя, Хутір Гоголя, Спасо-Преображенська церква

Вели́кі Соро́чинці — село в Україні, в Миргородському районі Полтавської області. Розташоване за 26 кілометрів від райцентру. Село Великі Сорочинці знаходиться, в основному, на правому березі річки Псел, вище за течією на відстані 1,5 км розташоване село Савинці, нижче за течією на відстані 7 км розташоване село Мареничі. Річка в цьому місці звивиста, утворює лимани, стариці і заболочені озера. Поруч проходить автомобільна дорога Р42 (Т 1710).

У давнину — Краснопіль, а з 1620-х років уже відоме під назвою Сорочинці. Засновано на території Київського воєводства Речі Посполитої. Королівський дозвіл на заснування містечка (слободи) на урочищі Краснополя отримав 26 жовтня 1634 р. переяславський староста Лукаш Жолкевський. По смерті останнього новим переяславським старостою став великий гетьман коронний Станіслав Конєцпольський. Певну конкуренцію йому у володінні Краснопіллям/Сорочинцями творив Ієремія (Ярема) Вишневецький (до 1648 року). 1648 року утворена Сорочинська сотня Миргородського полку. Тут з'являються маєтності козацької старшини. Володіння в Сорочинцях і в сусідньому Хомутці мав хомутецький сотник, пізніше миргородський полковник Павло Апостол, який 1659 року був і наказним гетьманом. Він скуповував у Миргородському полку землі. У травні 1641, "пробачені" козаки, які 1638 втекли з Я.Острянином до підмосковської Слобожанщини, повернулися з Чугуєва і були розселені у володіннях С.Конєцпольського на Полтавщині, в т.ч. і у Сорочинцях ("Сорочин").

4 (14) грудня 1654 року народився Данило Павлович Апостол — український військовий і державний діяч, гетьман Лівобережної України у 1727–1734 рр. 1689 року Данило Апостол, на той час миргородський полковник, отримує від гетьмана Івана Мазепи універсал на володіння у Сорочинцях та Хомутці. У 1732–1734 роках у Сорочинцях, на замовлення гетьмана Данила Апостола, була споруджена мурована Спасо-Преображенська церква у стилі бароко. Тими ж майстрами одночасно був побудований будинок Д. Апостола.

У 1732-1734 роках у Сорочинцях було зведено Спасо-Преображенеьку церкву на кошти Данила Апостола. Це один з найсамобутніших витворів української архітектури. У своїй книжці Ігор Шаров зазначає, що гетьман Апостол будував церкву як свою усипальницю, оскільки в Сорочинцях був родовий маєток Апостолів. 

1809 року у будинку лікаря М. Я. Трохимовського народився український та російський прозаїк, драматург Микола Васильович Гоголь. 22 березня (3 квітня) 1809 він був охрещений у Спасо-Преображенській церкві. Хрещеним батьком був полковник М. М. Трохимовський, син лікаря М. Я. Трохимовського, що приймав пологи у матері Гоголя. 1929 року у будинку, де народився М.Гоголь відкрито Літературно-меморіальний музей М. В. Гоголя. Був зруйнований під час війни 1941–1945 років. Відбудований і вдруге відкритий для відвідувачів 14 січня 1951 року. Зберігає близько 4 тис. експонатів: особисті речі М.Гоголя, малюнки, вірші, перші видання творів, фотокопії рукописів, світлини, роботи художників І.Рєпіна, П.Коровіна, І.Крамського, К.Трутовського, В.Маковського, Кукриніксів, М.Дерегуса та майстрів народної творчості.