×

Віртуальні тури

Віртуальні тури

Loading...


Оточуючі звуки
Аудіо інформація про тур

Макухівське сміттєзвалище

Макухівське сміттєзвалище – це сміттєзвалище. яке розташоване на сході від Полтави (на відстані 1,5 км) та на півдні від села Макухівка (на відстані 600 м). Воно є саме сміттєзвалищем, а не полігоном твердих побутових відходів, адже згідно з ДБН В.2.4-2-2005 («Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування») – «…полігони ТПВ є інженерними спеціалізованими спорудами…».

У нашому ж випадку сміттєзвалище під Макухівкою не проектувалося й не перебудовувалося згідно зі стандартами, адже у післявоєнний період (50-ті роки XX ст.) місцеве населення не турбувалося про те, куди вивозити сміття і що з ним далі буде. Після визволення Полтави від німецьких окупантів місто почали відбудовувати, пісок брали з Білої гори (територія сучасного сміттєзвалища), а натомість завозили будівельні уламки та інший непотріб із зруйнованого міста. Далі почали складувати тут відходи з заводів, а також стоки, адже на той час у Полтаві не було каналізації. От так із гори піску утворилася сміттєва «прірва».

На даний момент сміттєзвалище займає близько 17,4 га (згідно з документацією, КАТП-1628 має право розміщувати сміття на 15 га, при цьому об’єм нагромаджених відходів становить понад 6 млн тонн. За більш ніж 60 років експлуатації території (що є катастрофічним показником, адже на початку 2000-их років був припис обласної СЕС про те, що звалище переповнене і його потрібно рекультивувати) кар’єр повністю заповнився, його кромки перевищують абсолютну відмітку в 10 метрів.

У 2006 році полтавські екологи тривожно заявляли, що сміттєзвалище переповнене на 107% та за підрахунками поповнюється 100 тисячами тонн сміття щороку. На даний момент МС переповнене більш, ніж на 135 %. З огляду на всі негативні моменти Макухівське сміттєзвалище вимальовується зрадонькою Полтави, але насправді, за логічного і послідовного порядку вирішення цієї проблеми, воно може стати переможенькою нашого міста.

По-перше, цьому сприятиме встановлення сортувальної лінії поблизу сміттєзвалища. Це дозволить зменшити об’єми сміттєзвалища, яке вже й без того вичерпало свої потужності з прийому сміття.

По-друге, якщо буде дотримане виконання Стратегії поводження з відходами для Полтавського субрегіону, то новостворені потужності з накопичення, сортування та переробки відходів «витіснять» Макухівку і її все ж буде закрито. Але, вартує зазначити, що закриття сміттєзвалища під Полтавою наразі неможливе, адже відходи в іншому випадку нікуди буде звозити.

І – найголовніше: Макухівське сміттєзвалище може стати родзинкою Полтави років так через 20-30 у вигляді парку для відпочинку, або велотреку, або місця, де стоятиме поле сонячних панелей, які живитимуть місто та навколишні села енергією від сонця. І це не футуристичні мрії, все це – реальність.